Corporaties bewegen steeds meer naar elkaar toe

Bas Sievers is sinds 2019 directeur-bestuurder van Woonpartners, de grootste woningcorporatie in Helmond. Bas werkte o.a. bij VB&T Vastgoedmanagement BV en Woningstichting SWS (een van de voorlopers van Woonbedrijf). Vanaf 2014 was hij directeur Wonen & Vastgoed bij Wonen Limburg.

"’Samen toegankelijk’ is een interessant thema. Zeker als het gaat over de corporaties samen. Ik heb weleens het statement gemaakt: ‘Als we ervan uitgaan dat we allemaal hetzelfde zijn, maar met een ander naambordje op de deur, kunnen we veel meer samen doen’. Maar zo werkt het niet, want we vinden dat we allemaal net wat anders zijn.

We hebben een eigen cultuur en identiteit. Vanuit de historie, maar ook om medewerkers te boeien en binden. Voor huurders niet of weinig van belang; zij kiezen voor een huis en een buurt. En vinden het belangrijk dat het huis en de dienstverlening in orde zijn.

Je zit dus op een weegschaal: identiteit voor medewerkers en eigen regie versus van elkaar leren en vanuit één principe voor huurders werken. We neigen de identiteit vaak overeind te houden en vooral ‘ieder voor zich’ te werken. Al zie ik dat we steeds meer naar elkaar toe bewegen.

Daar zijn mooie voorbeelden van. Zoals WoonST, de gestandaardiseerde huurwoning, ontwikkeld met 13 woningcorporaties en 9 gemeenten in het Stedelijk Gebied Eindhoven. Vanuit de gedachte: massa is kassa. Door massa te maken, kunnen we goedkoper en sneller bouwen. Ook dát is één manier van samenwerken.

De corporaties en gemeenten zetten zich ook gezamenlijk in voor doorstroom. Hoe krijgen we ouderen bereid te verhuizen naar een kleinere, passende woning? Dan komt er een grote woning vrij voor een startend gezin. En hun vorige woning weer voor een jongere. Je helpt zo 3 huishoudens. In Helmond proberen we de doorstroom te bevorderen via ‘Van groot naar beter’. In Eindhoven gebeurt dat met de corporaties en gemeente daar, via SeniorenPunt. Deze trajecten worden tegelijk geëvalueerd. Om van elkaar te leren en hopelijk uit te rollen op regionaal, Wooniezie-niveau.

En het meest recent, de communicatie over de huurverhoging. We hebben dat met de corporaties in grote lijnen hetzelfde gedaan. Omdat onze huurders in hetzelfde gebied wonen. Zij moeten niet 4 brieven met een heel andere uitleg krijgen. Er zijn vooraf gesprekken gevoerd: hoe doen we dat met elkaar? Ook hierin zie je het spanningsveld wat ik noemde. We willen de huurder hetzelfde informeren, maar hebben ook een eigen identiteit. Wat is samen dan? Hoe kijk je daarnaar?

We zoeken elkaar steeds meer op. Maar het dilemma tussen identiteit voor medewerkers en kansen die je samen kunt creëren voor huurders blijft. Die afweging staat - onbewust – veel in de weg. Misschien goed om het er eens over te hebben. Omdat het bijdraagt aan ons gezamenlijke doel: bouwen en fijn wonen voor onze huurders.”

Meer nieuws

Nieuw leven voor de oude school De Laak aan de Tongelresestraat

Het gebied rondom het vroegere schoolgebouw De Laak aan de Tongelresestraat heeft een nieuwe impuls gekregen. Hier heeft Woonbedrijf 55 betaalbare en duurzame appartementen gebouwd voor 1 of 2 personen. Een fijne woonplek voor jong en oud. Bouwbedrijf Huybregts Relou is in het voorjaar van 2024 gestart met de bouw. In oktober 2025 waren alle appartementen klaar. Toen hebben de bewoners de sleutel gekregen en ze zijn verhuisd naar het nieuwe appartement.
Lees meer
Maak een nieuw Mijn Woonbedrijf account aan

Maak een nieuw Mijn Woonbedrijf account aan

Sinds 12 januari 2026 hebben we een nieuwe website. Mijn Woonbedrijf is onderdeel van de nieuwe website van Woonbedrijf.  Dit is een veilige omgeving waar je online al je woonzaken kunt regelen. Omdat het een nieuwe website is, is het nodig om éénmalig een nieuw account aan te maken. Je oude account werkt niet meer.
Lees meer
Alles bekijken